Ratowanie życia

Ratowanie życia

Akcje ratownicze prowadzimy głównie na rzece Wiśle i jeziorach w Małopolsce tj. Czorsztyńskie, Rożnowskie, Dobczyckie, w okresie wakacyjnym także na mniejszych zbiornikach wodnych tj. Bagry, Kryspinów, Przylasek Rusiecki. W Akcjach ratowniczych wykorzystujemy łodzie Policyjne, wyposażone w sprzęt ratunkowy, współpracujemy także z OSP, PSP, WOPR, i Strażą Miejską z Krakowa.

 

 

Uratowane osoby

  • 2015: 9 osób
  • 2014: 4 osoby
  • 2013: 6 osób

Udzielenie pomocy

  • 2015: 52 osoby
  • 2014: 31 osób
  • 2013: 34 osoby

 

WYBRANE AKCJE RATUKOWE W 2015 ROKU

30-04-2015

Kobieta wskoczyła do rz Wisły w celu uratownia swojego psa,  kobieta nie mogła samodzielnie wydostać się z rzeki ze względu na wysoki brzeg, osobę z objawami hipotermii wyciągnięto z wody i przekazano pogotowiu ratunkowemu.

16-03-2015

Na rz. Wiśle w rejonie m. Dębnickiego wyciągnięto z wody mężczyznę który był nieprzytomny, podjęto resuscytację a następnie przewieziono na brzeg i przekazano pogotowiu ratunkowemu.

 

WYBRANE AKCJE RATUKOWE W 2013 ROKU

27-12-2013

Funkcjonariusze Komisariatu Wodnego, pełniąc służbę na rz. Wiśle, otrzymali zgłoszenie od dyżurnego KP Wodny, że w rejonie mostu Nowohuckiego n/n osoba wskoczyła do wisły. Po przybyciu na miejsce w nurcie rzeki zauważono mężczyznę, który z trudem unosił się po powierzchni rzeki, co jakiś czas znikał pod lustrem wody. Osobę podjęto na pokład i udzielono pierwszej pomocy. Po dopłynieciu do brzegu mężczyznę przekazano załodze karetki pogotowia w celu przewiezienia do szpitala.

29-07-2013

Policjanci Posterunku Policji Wodnej w Niedzicy otrzymali zgłoszenie że w rejonie przystani Frydman j. Czorsztyńskie, tonie osoba. Po przybyciu na miejsce świadkowie wskazali miejsce utoniecia. W trakcie poszukiwania, z głebokości około 3m wyciągnieto osobę na pokład łodzi OSP, osoba była nieprzytomna, niezwłocznie podjęto resuscytację a następnie przekazano poszkodowanego załodze karetki pogotowia.

28-07-2013

Patrol j. Czorsztynskie

W trakcie pełnienia służby w Posterunku Policji Wodnej w Niedzicy, policjanci otrzymali zgłoszenie o tonących kajakarzach w rejonie plaży Zamajerz na j. Czorsztyńskim. Po dopłynieciu na miejsce zauważono dwie osoby w wodzie, jedną z nich udało się podjąć bezpośrednio na łódź patrolową, po drugiego tonącego wskoczył funkcjonariusz ponieważ osoba znajdowała się pod wodą, osoba została doholowana do łodzi i wyciagnieta na pokład, a następnie udzielono poszkodowanym pierwszej pomocy.

 

 

 

20-06-2013

Około godz 14 podczas patrolu motorowodnego na j. Czorsztyńskim zauważono wywrócony kajak w rejonie przystani żeglarskiej w Niedzicy. Po dopłynięciu, w pobliżu tonącego kajaka były także dwie osoby. Poszkodowanych wyciągnięto na łódź służbową i udzielono pierwszej pomocy.

WYBRANE AKCJE RATUNKOWE W 2010 ROKU W 2010 roku

• 15.05.2010 podczas zawodów wioślarskich na rzece Wiśle, w rejonie Mostu Dębnickiego doszło do wywrotki łodzi typu „kanadyjka”, załoga w liczbie 11 osób  wpadła do wody, cześć załogi nie posiadała kamizelek asekuracyjnych. Mocny nurt rzeki spychał je w kierunku zakotwiczonej barki. Dzięki szybkiej reakcji cała załoga (11 osób) zostało uratowanych, wszyscy zostali wciągnięci na pokład łodzi „Harpun 490”, i przetransportowani do brzegu. Poszkodowani są studentami jednej z krakowskich uczelni.

Akcja ratunkowa Wisła
• W Niedzicy 03-08-2010 funkcjonariusze uratowali dwie osoby tonące, w wyniku wywrotki łodzi typu „OMEGA”. Tonący nie mieli założonych kamizelek asekuracyjnych. Po przetransportowaniu ich do brzegu zostali przekazani Pogotowiu Ratunkowemu.
• Zbiornik Czorsztyński 12-08-2010 – otrzymano informacje o zaginięciu dwóch osób, które po wypłynięciu na deskach windsurfingowych nie powróciły. Po rozpoczęciu poszukiwań odnaleziono windsurferów w odległości około 0,5 km od brzegu w okolicy m. Frydman, byli skrajnie wyczerpani. Osoby wyciągnięto z wody i przetransportowano do brzegu aby przekazać ich załodze pogotowia ratunkowego.
• Niedzica 12-08-2010 około północy otrzymano informacje o zaginięciu dwóch windsurferów, natychmiast rozpoczęto poszukiwania łodzią „Harpun 550” – osoby odnaleziono, było to dwóch młodych początkujących windsurferów, mężczyźni byli wychłodzeni i zrozpaczeni. Zostali przetransportowani i przekazani Pogotowi Ratunkowemu.

Akcja ratunkowa Wisła
• 21-08-2010 Zbiornik Czorsztyn – odnaleziono mężczyzne, który pomimo skrajnego wyczerpania unosił się na powierzchni wody, wyciągnięto go z wody i przetransportowano do brzegu.
• W Czorsztynie-Niedzicy 15-09-2010 uratowano osobę która wypadła za burtę z łodzi typu „PUCK”. Osoba została wydobyta z wody na pokład łodzi służbowej „Harpun 490”.